domek w Szczyrku Sno-House

Szczyrk zimą

Trasa zjazdowa na zboczu Skrzycznego w Szczyrku

Trasa zjazdowa ze Skrzycznego, Szczyrk (autor: kkic, licencja: CC-BY-SA-3.0)

Szczyrk to jeden z najbardziej znanych w Polsce ośrodków sportów górskich. W chłodniejszej porze roku zamienia się w miejscowość, gdzie królują sporty zimowe. Jednakże Szczyrk to nie tylko narty, ale także zabytki, ciekawostki i inne atrakcje. Oto kilka naszych propozycji co robić w Szczyrku zimą.

Szczyrk położony jest w województwie śląskim i wraz z Wisłą, Ustroniem, Brenną i Istebną tworzą tak zwaną Beskidzką Piątkę promująca walory Beskidu Śląskiego. Wokół miejscowości położne są najwyższe szczyty tego pasma górskiego – Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.) czy Kotarz (965 m n.p.m.) i Skaliste (863 m n.p.m.).

Wielość atrakcji oraz możliwość uprawiania różnorodnych sportów sprawiają, że zimą jest to doskonałe miejsce zarówno na weekend, jak i dłuższy urlop. Szczyrk ma także bogatą bazę noclegową. Poza dużymi ośrodkami wypoczynkowymi można skorzystać z zakwaterowania w Sno-house – czyli prywatnym domku w Szczyrku, który z pewnością zapewni pełen komfort i poczucie intymności.

Skrzyczne zimą

Widok na Skrzyczne zimą (autor: Mychaus, licencja: CC-BY-SA-2.5)

Sporty zimowe

Bez wątpienia Szczyrk w okresie zimowym kojarzy się większości osób z narciarstwem. A to za sprawią wielości atrakcji sportowych, wyciągów narciarskich oraz doskonale przygotowanych tras zjazdowych i biegowych. Dzięki liczbie wyciągów miejscowość plasuje się w czołówce ośrodków narciarskich w Polsce.

Narciarstwo w Szczyrku rozwija się doskonale także dzięki bardzo zróżnicowanym pod względem trudności trasom zjazdowym. Co więcej, z większości wyciągów można korzystać bez odpinania nart, co również bardzo poprawia komfort uprawiania narciarstwa zjazdowego. Największe ośrodku narciarskie zlokalizowane są na stokach Skrzycznego – są to Czyrna – Solisko oraz Centralny Ośrodek Sportu. Uzupełnia je kilka prywatnych wyciągów narciarskich.

Szczyrk jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym także przez dzieci i młodzież podczas ferii zimowych. Wielość szkółek narciarskich gwarantuje szybkie zdobycie potrzebnych umiejętności narciarskich, które następnie z powodzeniem można trenować na położonych wokół miejscowości stokach.

Poza narciarstwem alpejskim w Szczyrku można uprawiać także narciarstwo klasyczne. Ponadto, zimą podczas urlopu czy ferii oglądać można jeden z turniejów skoków narciarskich odbywających się na jednej z czterech skoczni funkcjonujących w tym mieście.

 

Inne atrakcje turystyczne

Niewątpliwą atrakcją Szczyrku jest kolej linowa na Skrzyczne. Ze stoków tego najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego rozciąga się piękny widok na górskie panoramy. Z pewnością jest to obowiązkowa pozycja urlopów spędzanych w tej miejscowości.
Amatorom niebanalnej architektury polecamy zwiedzenie sanktuarium św. Jakuba Apostoła, które jest drewnianą świątynią wybudowaną około 1800 roku i przynależącą do Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Jej malownicza lokalizacja sprawia, ze jest często odwiedzanym miejscem przez turystów także zimą.
Interesujące są także schroniska turystyczne położone w okolicach Szczyrku – szczególnie schronisko Skrzyczne, Klimczok i Chata Wuja Toma – powodzeniem można w nich posilić się, odpocząć i przenocować także podczas ferii czy weekendu.