domek w Szczyrku Sno-House

Atrakcje turystyczne w Szczyrku

herb Szczyrku

Szczyrk to miasteczko zamieszkane przez niecałe 6 tysięcy mieszkańców, pięknie położone w Dolinie Żylicy. W okolicach naszego domku “Sno House” w Szczyrku znajdą Państwo wiele atrakcji, poniżej przedstawiamy kilka propozycji. Mamy nadzieję, że po zwiedzeniu tych pięknych okolic, będziecie je traktować jak drugi dom.

Polecamy Szczyrk jako miejsce spędzenia ferii lub wakacji, a także jest dobrym pomysłem na weekend.

Szczyrk widziany ze zbocza Skrzycznego (autor: Sebastian Nanek, licencja: CC BY-SA 2.0)

Skrzyczne

(autor: Pudelek, licencja: CC BY-SA 3.0)

Szczyrk jest niewielką, malowniczo położoną miejscowością, która każdego roku ściąga rzesze turystów. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na porę roku. Jedną z głównych atrakcji turystycznych, dla których odwiedzają Szczyrk turyści jest szczyt Skrzyczne. Liczy 1257 m n.p.m. i jest uważany za najwyższy masyw Beskidu Śląskiego, który otacza od strony południowej Szczyrk. Chcąc udać się na Skrzyczne mamy do wyboru trzy szlaki: niebieski, zielony czy czerwony, który swój początek ma w niedaleko położonych Buczkowicach. Aby wejść na szczyt należy poświęcić średnio około 2 godz. i 15 min. Osoby, które nie mogą lub nie chcą wchodzić na Skrzyczne pieszo mogą skorzystać z kolejki linowej – wyciągiem krzesełkowym, który w około pół godziny dowiezie ich na samą górę. Mimo wszystko warto choć raz spróbować swoich sił, ponieważ widoki są oszałamiające i zapierają dech w piersiach. Przy ładnej pogodzie dojrzeć można nie tylko okolice Żywca czy Jeziora Żywieckiego, ale nawet Babią Górę, czy też Tatry. W okresie zimowym Skrzyczne jest oblegane przez narciarzy i snowboardzistów, dla których przewidziano kilka różnych stoków, o zróżnicowanym poziomie trudności. Jest również jeden trudny zjazd, który uzyskał licencję Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS na rozgrywanie wszelkich zawodów w narciarstwie alpejskim.

Sanktuarium na Górce

Sanktuarium Maryjne w Szczyrku (autor: Marek and Ewa Wojciechowscy, licencja: CC BY-SA 3.0)

Każdy, kto wybiera się na odpoczynek do Szczyrku, aby zaznać chwili ciszy, ukojenia i spokoju koniecznie powinien wybrać się do Sanktuarium na Górce. To Kościół Matki Boskiej Królowej Polski, który pochodzi z 1894 roku. Zyskał miano tzw. Górki, ponieważ położony jest na południowym stoku Magury. Sanktuarium jest magicznym miejscem. To właśnie tutaj w 1894 roku małej dziewczynce kilkakrotnie objawiła się Matka Boska. Jako, że wiadomość szybko rozeszła się po mieszkańcach, wkrótce potem, to właśnie w to miejsce zaczęły przybywać pielgrzymki z różnych części kraju. Z tego powodu miejscowa ludność postanowiła wznieść drewnianą kaplicę, którą w 1912 roku zburzono i postawiono kamienny kościół. Niedaleko sanktuarium obejrzeć można pięknie wykonaną Grotę Matki Boskiej, źródełko czy Kaplicę Objawienia, w której zachowano kawałek buka, przy którym 25 lipca 1894 roku objawiła się Matka Boska. Siadając na kamiennych ławkach i podziwiając szczyt Skrzyczne można oddać się zadumie i refleksjom dotyczących własnego życia. Do sanktuarium można dojść kierując się niebieskim szlakiem, który prowadzi na Klimczok lub zielonym spacerowym bądź dojechać samochodem.

Krzesełkowa kolej linowa na Skrzyczne

Kolej linowa na Skrzyczne w Szczyrku (autor: Mk86, licencja: CC BY-SA 3.0)

Krzesełkowa kolej linowa na Skrzyczne

Nieodzownym elementem wycieczki do Szczyrku jest skorzystanie z wyciągu krzesełkowego na Skrzyczne, który stanowi najwyższy szczyt na Beskidzie Śląskim (1257 m n.p.m). Jak mawiają tamtejsi mieszkańcy, to największa atrakcja turystyczna, która powstała z myślą o osobach odwiedzających to miejsce. Dolna stacja kolejki mieści się przy ul. Myśliwskiej 45 (jest to odcinek głównej drogi, która przebiega przez Szczyrk), zlokalizowana nieopodal przystanku autobusowego PKS Szczyrk Kolejka.
Cały wyciąg został podzielony na dwie części – jeden, która łączy Szczyrk z Halą Jaworzyna i ma długość 1592 m, z różnicą poziomów równą 406 metrów oraz drugi – łączący Halę Jaworzyna ze Skrzyczne. W tym przypadku długość wynosi 1181 metrów, zaś różnica poziomów kształtuje się w obrębie 296 metrów. Ze stoku można podziwiać piękną panoramę na otaczające szczyty (w tym również na Tatry) oraz pasma górskie, które zapierają dech w piersiach. To ulubione miejsce wielu paralotniarzy, którzy to właśnie tutaj przybywają, aby móc poczuć wolność i swobodę.
Przejechanie jednego odcinka trasy zajmuje średnio około kwadrans.
Dwu – i czteroosobowa linowa kolej krzesełkowa stanowi atrakcję turystyczną przez cały rok. Przy dużym zainteresowaniu jej przepustowość wynosi 3600 osób na godzinę, wówczas przejazdy odbywają się cały czas, bez konieczności oczekiwania na nadjechanie kolejki. Przy mniejszym ruchu na kolej trzeba czekać około pół godziny.
Kolejka czynna jest od godziny 9.00 do 17.15, kiedy następuje ostatni zjazd ze Skrzycznego. Koszt przejazdu w jedną stronę waha się na poziomie 6 zł. Istnieje możliwość wykupienia biletu na jeden odcinek albo na całą trasę. W tym przypadku koszt wjechania na szczyt kształtuje się na poziomie 12 złotych. Opiekunowie grup zorganizowanych, a także dzieci do lat 4 mogą korzystać z kolejki za darmo.

Zatrzymaj się w apartamencie do wynajęcia w Szczyrku i zwiedzaj to co najpiękniejsze!

Beskidzka Galeria Sztuki

Miłośnicy sztuki z pewnością nie będą nudzić się w Szczyrku. To z myślą o nich powstała Beskidzka Galeria Sztuki, która zlokalizowana jest w samym sercu malowniczo położonego Szczyrku, w prawdziwie górskiej scenerii. To właśnie w niej podziwiać można niezwykłe zbiory malarstwa, ceramiki, szkła, biżuterii, rzeźby, grafiki, takich osobistości jak Jacka Palucha, Grażyny i Tomasza Lubaszków, Adama Kwaśnego, Grzegorza Steca czy Tomasza Sętkowskiego. Jej powstanie datuje się na 1995 rok, a głównymi założycielami są Barbara i Mirosław Batorowie.
Od wielu lat Beskidzka Galeria Sztuki organizuje plenery malarskich sztuk figuratywnych im. prof. Jerzego Dudy-Gracza, który dla mieszkańców jest prawdziwym mentorem sztuki, co stanowi wyjątkowe święto dla całego Szczyrku, które cieszy się sławą jedynego miasta w Polsce, w którym odbywają się najważniejsze plenery malarskie. Beskidzka Galeria Sztuki jest nakierowana w szczególności na dzieła sztuki współczesnej. Prezentowane w niej obiekty na powierzchni około 200 metrów kwadratowych dotyczą aż 130 artystów. Galeria jest także organizatorem wielu innych spotkań, których tematem są wykłady z szerokopojętej sztuki i związanymi z nimi warsztatami plastycznymi, a także wieczorki autorskie, występy muzyków klasycznych, jak również imprezy o zabarwieniu folklorystycznym.
Beskidzka Galeria Sztuki jest obiektem szlaku kulturowego województwa śląskiego. Ze względu na wkład, jaki wniosła Beskidzka Galeria Sztuki w rozwój kulturalny Szczyrku, najwyższe władze województwa śląskiego podjęły decyzję, aby wpisać ją do Szlaku Kulturowego Województwa Śląskiego.
Beskidzka Galeria Sztuki położona jest w centrum, przy ulicy Myśliwskiej 60. Czynna jest codziennie, od godziny 10.00 do 20.00.